Jak wyregulować gitarę z mostkiem Floyd Rose?

2022-08-27

Dla wielu osób ustawienie mostka Floyd Rose jest naprawdę trudne do osiągnięcia i proces zajmujący sporo czasu. Sama wymiana strun może się wiązać z czasochłonnym strojeniem gitary. Jeszcze gorsza sytuacja ma miejsce, gdy musimy zmienić strojenie gitary lub wymienić struny na inny kaliber. Jeżeli jesteś początkującym gitarzystą, to jesteś bardzo odważną osobą, jeśli postanowiłeś kupić gitarę z ruchomym mostkiem na samym początku swojej drogi. W takim przypadku najlepiej oddać instrument doświadczonemu fachowcowi, czyżby do serwisu gitarowego, gdzie gitara zostanie odpowiednio wyregulowana. Jeżeli chciałbyś jednak spróbować wykonać to samodzielnie, musisz uzbroić się w odpowiednią wiedzę oraz cierpliwość.


Regulacja gitary z ruchomym mostkiem typu FR

 • Poluzuj 3 śruby na siodełku przy główce gitary. Pamiętaj o tym, by nie dokręcać tych śrub z dużym wysiłkiem - gwinty są dość delikatne i możesz urwać gwint.
 • Poluzuj struny na kluczach - po kolei, nie od razu do samego końca, tylko stopniowo, dotyczy każdej ze strun. Pod mostek FR można podłożyć coś, by się zablokował i nie naciągał strun. Na przykład można podłożyć baterię AA (paluch).
 • Możesz przeciąć struny. Poluzuj śruby które blokują kostki trzymające struny w wózkach na mostku FR.
 • Usuń stare struny.
 • Poobcinaj na nowych strunach blokujące końcówki. Załóż struny do wózków i zablokuj kostki.
 • Załóż struny do mechanizmów kluczy na główce gitary.
 • Zacznij naciągać struny aż mostek się nie wyrówna z dechą gitary. Ma być poziomo.
 • Jeżeli nie udaje się nastroić gitary tak, by mostek był poziomy a gitara stroiła musisz dostosować sprężyny. Ściągnij maskę z tyłu korpusu. Jeśli mostek się unosi za wysoko w trakcie strojenia, musisz naciągnąć sprężyny równomiernie. Jeśli mostek się utopił w korpusie, to musisz poluzować naciąg sprężyn.
 • Po nastrojeniu gitary zablokuj struny przy główce.
 • Po zablokowaniu strun możesz dostrajać gitarę za pomocą mikro-stroików.
 • Staraj się uzyskać równowagę - po nastrojeniu gitary, mostek musi znajdować się w poziomej pozycji odnośnie korpusu. Jest to bardzo ważne, tylko wtedy będzie on pracował tak jak powinien i wracać na swoją pierwotną pozycję.

Podsumowując, strojenie gitary z mostkiem Floyd Rose może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą i cierpliwością jest to do wykonania samodzielnie. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji, by uniknąć uszkodzenia gitary.

W pierwszej kolejności należy poluzować śruby na siodełku przy główce gitary, a następnie poluzować struny na kluczach stopniowo, nie od razu do samego końca. Usuń stare struny, a na nowych poobcinaj blokujące końcówki i załóż struny do wózków i kluczy na główce gitary.

Po założeniu nowych strun, należy naciągnąć je tak, aby mostek się wyrównał z dechą gitary i był poziomo. W przypadku, gdy mostek jest nierówny, należy dostosować sprężyny, aby uzyskać równowagę.

Po nastrojeniu gitary z mostkiem Floyd Rose, ważne jest zablokowanie strun przy główce i dostrojenie gitarę za pomocą mikro-stroików. Jeżeli ten proces jest zbyt skomplikowany, zawsze można skorzystać z usług profesjonalnego serwisu gitar.