Jaką gitarę kupić - używaną czy nową?

2021-08-31

Więc podjąłeś decyzję: nadszedł czas, by kupić gitarę i zacząć grać. Może jesteś nowicjuszem w świecie muzyki, szukasz swojej pierwszej gitary, przesiadasz się z innego instrumentu lub jesteś doświadczonym weteranem i chcesz poszerzyć swoją kolekcję instrumentów muzycznych. Tak czy inaczej, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy warto kupić nową lub używaną gitarę. Ten przewodnik porusza kilka kwestii, o których należy pamiętać podczas zakupu gitary i być może pomoże w podjęciu decyzji.

Nie ma dobrego lub złego wyboru, jeśli chodzi o debatę między nową lub używaną gitarą - wszystko zależy od Twojego stylu życia i preferencji smakowych. Wiele osób skłania się ku najnowszym, najczęściej reklamowanym modelom, jednocześnie jednak nie myślą o zakupie używanego instrumentu. Dla innych sprawdzona i "ograna" gitara wzbudza zaufanie.

Pomyśl o zaletach i wadach zakupu używanej gitary, a będziesz mniej skłonny do kupowania pod wpływem impulsu.


Plusy kupowania używanej gitary

Dostępność

Jeśli znajdziesz gitarę, o którą dbano przez lata przed tobą, to fakt, że nie jesteś pierwszym, kto ją trzyma i gra, nie umniejsza jej wartości. Nowa gitara pod względem brzmienia i budowy może być gorsza niż używana gitara w tym samym przedziale cenowym. Oszczędzanie pieniędzy na dobrze brzmiącej i dobrze zbudowanej gitarze z kilkoma zadrapaniami podstrunnicy lub lakierem na korpusie może wydawać się godnym kompromisem. Dodatkowo, istnieje wiele świetnych używanych gitar od wielkich marek, takich jak ESP, Jackson, Gibson, PRS, Fender czy Gretsch. Niestety wiele gitar tych najlepszych producentów jest zbyt drogich (jako nowe), jak na przeciętny budżet. Jeśli jednak chcesz nabyć coś z tych marek gitar, możesz dostać jeden z tych instrumentów za dobrą cenę, znacznie niższą niż za nowy egzemplarz.

Różnorodność

Gitary mogą zmieniać właściciela, przemieszczać się z jednego miasta do drugiego, a nawet podróżować z kraju do kraju przez dziesięciolecia, zanim stracą swoją kondycję. Fakt ten sugeruje, że zupełnie nowe gitary stanowią tylko niewielki procent gitar na świecie. Gitary nie mają daty ważności, co oznacza, że ​​mogą "żyć" nieograniczoną liczbę lat. Kupując używany instrument, masz dostęp do znacznie szerszej gamy gitar, a także możesz wycenić charakter brzmienia, który ewoluował przez cały cykl życia, gdy drewno w gitarach (przy odpowiednim przechowywaniu) dojrzewa z upływem czasu i wysycha, co ma przyjazny wpływ na jakość dźwięku instrumentów. Kolejną zaletą gitar używanych jest to, że teoretycznie można je całkowicie przebudować, a czasem nawet zmodyfikować, nie martwiąc się o gwarancję (osprzęt i elektronika zastępowane są bardziej odpowiednimi i z wyższej półki cenowej).

Wady używanego instrumentu

Bez gwarancji

Zazwyczaj sklepy muzyczne udzielają gwarancji na nową gitarę. Najczęściej kupując używany instrument muzyczny nie otrzymasz żadnej gwarancji. 

Wady ukryte

Używana gitara może mieć ukryte wady, o których osoba sprzedająca instrument, niezbyt chętnie o nich opowie.


Jeżeli potrzebujesz pomocy z wyborem instrumentu, zapraszam do kontaktu. Oferuję pomoc w zakresie wyboru instrumentu oraz wykonuję przeglądy gitar.

Również zapraszam do skorzystania z serwisu gitarowego w Krakowie