Punktowe szlifowanie progów oraz koronowanie
Poniżej przedstawiam Państwu przykładowe realizacje szlifowania progów.
W większości przypadków było to szlifowanie metodą punktową, która jest wykorzystywana w celu levelingu progów.
Po wypoziomowaniu progi są poddawane koronowaniu. Jest to proces zaokrąglenia progów.
Szlifowanie progów w gitarze to proces polegający na usunięciu niedoskonałości z progów. Niektóre gitary po prostu wymagają szlifowania progów, gdyż z czasem zdarza się, że nierówności na progach utrudniają granie.
Właściwe szlifowanie progów może zdecydowanie poprawić komfort gry, a także jakość dźwięku. Głównym celem tego procesu jest uzyskanie idealnie gładkich progów, które nie będą powodowały zadławień, skrzypień czy innych niepożądanych efektów.
Przed przystąpieniem do szlifowania progów, należy dokładnie oczyścić gryf gitary i dokładnie wymierzyć poziom niedoskonałości. Następnie, przy pomocy odpowiedniego narzędzia, należy usunąć niedoskonałości na powierzchni progów. Szlifowanie musi być wykonywane bardzo ostrożnie, ponieważ nadmierna obróbka może uszkodzić gryf gitary.
Po ukończeniu szlifowania progów, należy dokładnie oczyścić gitarę z pyłu i innych zanieczyszczeń, które powstały podczas szlifowania. Następnie, można przystąpić do strojenia gitary i testowania jej dźwięku.
W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy samodzielnie poradzimy sobie ze szlifowaniem progów, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego lutnika. Szlifowanie progów to bardzo ważny proces, który może mieć istotny wpływ na brzmienie i komfort gry na gitarze, dlatego warto poświęcić mu odpowiednią uwagę.
Jeżeli chcesz dostać szybką odpowiedź, napisz na Messengerze